Fotografia krajobrazu - Tworząc najlepsze zdjecia fotograf krajobrazu Rafal Rozalski

Fotografia krajobrazowa to nie jest tylko klik, z czasem okazało się to trudniejsze, niż się wydawało!

Moja przygoda z fotografią krajobrazową zaczęła się około 2009 roku, całkiem przypadkiem! Na początku zawsze chciałem być fotografem ślubnym, poświeciłem dużo czasu i nauki na pierwsze próby fotografa ślubnego.

Niestety kryzys w 2011 roku pokrzyżował moje plany, Irlandia podnosiła się ekonomicznie jeszcze następne 5 lat! Tak powstał pomysł na fotografię krajobrazową, może nie już typowo na biznes, tylko własny styl spędzania czasu wolnego. Dzisiaj może wydaje się to dziwne, ale nie żałuje! Posiadając marginalna wiedze o fotografii krajobrazu, postanowiłem szukać inspiracji od innych fotografów ze świata. Tak wpadłem na fotografa Marc Adamus człowieka, który odmienił moje podejście do fotografii oraz pejzażów. Oczywiście z czasem moje inspiracje poszerzałem o innych fotografów, ale chyba do dziś dnia on został moim numerem jeden - dlaczego? Jego kreatywność i spostrzeganie natury oraz wykorzystania apartu podczas fotografowania jest dość nieszablonowe i może właśnie dlatego - że jest wciąż inny.

Pasja to za mało na dobre fotografie.

Jeśli myślisz o wykonaniu jakiejś fotografii, najpierw musisz uruchomić swoją wyobraźnię! Początki nie były proste, zawsze gdzieś człowiek poległ. Samo fotografowanie nie jest tak oczywiste jak by sie wydawało, a następnie edycja zdjęć to już całkiem inna para kaloszy! Jak zacząć fotografowanie? Rób zdjęcia, najczęściej jak się da i pracuj nad nimi. Edycja zdjęć jest bardzo ważną częścią fotografii cyfrowej i tego nie zmienisz! Zapytaj kogoś o ocenę swoich zdjęć kogoś, kto się zna na tym, co robi i pamiętaj - nie obrażaj się! Jeżeli usłyszysz konkrętna krytyke, co jest nie tak warto zapytać czy jak poprawisz zdjęcia, to możesz wysłac jeszcze raz? Tak to działa praktyka, cierpliwość i efekty. Czasami na efekty trzeba bardzo długo czekać, ale to w większej mierze zależy od nas samych i naszych predyspozycji do cierpliwości, uwagi oraz logicznego rozumowania. Nie każdy może być wyśmienitym fotografem, ale zdobywane doświadczenie i nauka na błędach zdecydowanie pomaga - (podobnie mamy w pracy z doświadczeniem).

Z czasem lub doświadczeniem zaczynasz w głowie widzieć, co chcesz zrobić jak i rozumieć układ chmur czy też szukanie najlepszego światła dla ciebie. Natura potrafi zaskakiwać i chyba ta nieoczywistość jest najfajniejsza. Nigdy nie wiesz, jak będzie i czasami trzeba mieć kilka planów do działania, szczególnie jak jedziesz setki kilometrów od domu! Następnie jest poświęcenie, to chyba jest najtrudniejsze, kiedy masz rodzinę. Godziny spędzone przed komputerem na szukaniu miejsc, ciekawych zdjęć, edycji czy planowaniu trasy i te dni poza domem - kiedy wszystko zostawiasz na czyjejś głowie.

Człowiek, który trzyma się instrukcji, nigdy nie dokona wielkich odkryć!

James Cook

W 2019 roku miałem to szczęście, aby spotkać się twarzą w twarz z Marc Adamus. Rozmowa z kimś, kto inspiruje Cię od początku oraz wysłuchanie wskazówek o stylu fotografii jest zawsze dużym wydarzeniem. To jak ktoś w końcu zaczyna mówić twoim językiem oraz zaczynacie się rozumieć, że to jest tak, a to tak! (Jeżeli nie wiesz, o czym mówię, porozmawiaj z kimś o twojej fotografii, kto w ogóle się tym nie zajmuje lub ma odmienne zdanie o twoim stylu fotografii.)

Początki nigdy nie są łatwe, a droga po najniższej linii oporu zawsze będzie widoczna na zdjęciach. Rozumie że każdy chce szybko już robić zdjęcia, ale trzeba nie przespać kilkadziesiąt poranków i przejeździć setki kilometrów nie wspominając o godzinach spędzonych przed komputerem, aby w końcu zaiskrzyło! Na szczęście, w dzisiejszych czasach jest wiele darmowych źródeł nauki, jak i możliwości nauki od każdego (ale tu trzeba liczyć się z finansami). Nie bójmy się pytać, czasami zapytanie o jakieś pojedyncze wskazówki może dać Ci wiele do myślenia, jak i poznanie wielu ciekawych ludzi.

P Podróżowanie to chyba jedno z przyjemniejszych rzeczy w fotografii krajobrazowej, ponieważ nie jesteś skupiony na niczym innym. Kiedy chwytasz aparat, oczy zaczynają szukać i wszystko zaczyna być ułamkiem sekundy! Odkrywanie nowych miejsc to wspaniały czas wiesz, że jedziesz gdzieś gdzie mało ludzi, wie o istnieniu tego miejsca i to ty będziesz prekursorem magii odkrytych miejsc. Czasami to pomaga, ponieważ takie zdjęcia są zaskoczeniem dla innych, którzy zazwyczaj chodzą w sprawdzone miejsca. Kiedy zaczynasz eksplorować nowe miejsca, uczysz się planowania swoich podróży. Oczywiście najlepiej zacząć od swojego lokalnego podwórka. Nikt nie zna fajnych miejsc w okolicy bardziej jak ty, z czasem możesz się zapuszczać dalej, na ile pozwalają twoje możliwości. Jeżeli coś nie wyjdzie, nie przejmuj się i weź to, jako doświadczenie analizując czego nie przewidzieliśmy?

Naukę fotografii krajobrazowej możesz zacząć samemu, od oglądania YouTube czy też czytanie darmowych poradników. Podglądanie innych fotografów jest jak najbardziej wskazane, to otwiera umysł na wiele technik czy też sposobów fotografowania i edycji. Na początek warto nie zakładać sobie za dużych celów, aby się nie zniechęcać. Jednak systematyczność tu gra dużą rolę, jak odpuścisz na parę miesięcy (nawet 2 miesiące), może to powodować luki w praktyce i czasami trzeba ponownie czasu do powrotu. Na szczęście nie trwa to tak długo, jak na samym początku fotografii. Postaw sobie za cel, co dwa tygodnie systematycznie będziesz jeździć na zdjęcia, raz o poranku a następnym razem o zachodzie słońca. Gwarantuje, że z czasem sami sobie wybierzecie swoją ulubioną porę dnia do fotografowania mimio, że możecie ć śpiochami!

Czy więcej sprzętu fotograficznego to lepiej?.

Zdecydowanie odradzam kupowania sprzętu więcej, tak na wszelki wypadek! Warto posiadać sprzęt, który będziesz wykorzystywać. Kupując ekwipunek, który leży przez rok w szafie lub dłużej, mija się z celem. Czasami nieużywany sprzęt zachodzi wilgocią i wówczas czyszczenie tego mija się z celem, a pieniądze już wydane.

W fotografii krajobrazowej, na początek warto skupić się na dwóch obiektywach szerokokątnym i telefoto. Takie dwa obiektywy będą spełniać twoich oczekiwań fotografując pejzaże. Pamietaj, że więcej sprzętu to też więcej pomyłek i większy ciężar do noszenia. Na początku warto inwestować w lepsze obiektywy niż w dobre body. Aparat zawsze łatwiej zmienić, a dobra optyka zostanie z nami. Zainwestuj w dobry statyw, aby twój ukochany sprzęt nie przewrócił się podczas lekkiego podmuchu wiatru! Kilka filtrów (dwa, trzy) i jesteście gotowi iść w plener zdobywać doświadczenie.

Czy edycja zdjęć jest naprawdę istotna?

Edycja zdjęć jest częścią fotografii cyfrowej, czy też zwana "cyfrowa ciemnia". Rozumię, że chcesz fotografować w formacie RAW (cyfrowy negatyw), który wymaga od nas korekt suwakami w programie graficznym. Na ile chcesz zagłębiać się w edycji zdjęć, to zależy tylko i wyłącznie od ciebie! Nie ma się co oszukiwać, że zdjęcia cyfrowe nie wymagają żadnych korekt. Przetworzony obraz przez procesor w aparacie zapisuje nam pliki graficzne w różnych formatach, a RAW dla nas jest jak najbardziej wskazany.

Fotografia analogowa nie jest mi obca!

W odrożnieniu od wielu osób obecnie fotografujących krajobrazy, ja bardzo chętnie sięgam po aparat analogowy! Nie jest to tzw. wymysł hipsterski, tylko świadomy wybór fotografii krajobrazu. Uwielbiam ten bezkompromisowy styl fotografii, gdzie każdy błąd może Cię kosztować dobrym zdjęciem! Rozpieszczeni fotografią cyfrową, nie zdajemy sobie sprawy o ilu rzeczach nie musimy myśleć podczas fotografowania, w odróżnieniu do fotografii analogowej.

Na koniec, tak na luzie!

Na początek, uśmiechaj się :)! Każdy uśmiech przybliża do Ciebie ciekawych ludzi, a nigdy nie wiesz, na kogo trafisz. Szanuj naturę i miejsca, które odwiedzasz pamiętaj, że to co fotografujesz - jest nasze wspólne, ty masz tam tylko chwilę dla siebie. Rób zdjęcia, edytuj je i dziel się nimi. Tylko w ten sposób zdobędziesz doświadczenie, którego każdy potrzebuje, zazwyczaj nic samo nie przychodzi, ale może któregoś dnia otrzymasz email że ktoś jest zainteresowany twoim zdjęciem. Świat stoi przed nami otworem, tylko od Ciebie zależy jaki krok zrobisz! Wiem, co pisze byłem w twoich butach ;)
Rafał Różalski.