Timelapse – Jak go zrobić? | PORADNIK

Zacznijmy od tego, co to jest timelapse?

Timelapse, to sekwencja zdjęć zrobiona w jakimś odstępie czasu z której powstał klip wideo. A tak na chłopski rozum, to dużo zdjęć wykonanych z przerwami w tym samym przedziale czasowym pomiędzy nimi.

Co potrzeba, aby zrobić timelapse?
Do wykonania timelapse od początku do końca, musimy się zaopatrzyć w kilka rzeczy.
1. Aparat/ telefon/ kamera – do robienia zdjęć, w zależności jakie mamy wymagania. Większości nasze aparaty posiadają funkcję interwalometru. Jeżeli nie ma takiej opcji, nic straconego! Poszukaj w Internecie, czy nie można kupić zewnętrznego interawlometru (pilota) do twojego aparatu? Obecnie, Najnowsze telefony posiadają opcję robienia timelapse – więc warto przejrzeć specyfikacje! Co do kamer, to nawet może być Gopro. Prosta kamera, która w większości zrobi to za ciebie. Warto dodać, że wiele z tych urządzeń ma dodatkową opcję, która wygeneruje za ciebie gotowy plik wideo.
2. Statyw – nie ma się co oszukiwać, że stabilny statyw to podstawa! Na pewno odczujesz to, podczas wietrznych dni. Kiedy zrobisz render i twoje wideo będzie podskakiwać w rytm muzyki Krakowiaka! Oczywiście, da się czasami nad tym zapanować podczas edycji – ale warto mieć ładny pik wyjściowy, niż się później drapać po głowie.
3. Karta pamięci – tu należy pamiętać, że pojemność ma sens! Będziemy robić, minimum 240 zdjęć lub więcej do jednego klipu – a jak chcemy więcej? Aczkolwiek, jeżeli używamy krótszych czasów pomiędzy zdjęciami. Szybkość zapisu kart, też będzie miała kluczowe znaczenie!
4. Interwalometr – tak jak wspominałem, w pierwszym punktcie – bez tego, nie da rady zrobić timelapse, ale możemy zrobić hyperlapse! Narzędzie ustawiamy jak chcemy i czekamy na zdjęcia, lub karta powie dość.
Mając te cztery rzeczy, już możemy spokojnie zacząć robić timelapse. Oczywiście, nie jest to wszystko – ale od czegoś trzeba zacząć!

Co fotografujemy?
Tak naprawdę, co chcemy!
Od pięknych krajobrazów, poprzez chmury, gwiazdy, miasta, rośliny, jedzenie itd.
Wystarczy tylko zacząć, a samemu ocenimy w którą stronę będziemy chcieli iść!
Ile zdjęć robimy do timelapse?
Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zależy co fotografujemy i ile klatek na sekundę mam mieć nasz timelapse? Co do klatek na sekundę, to zależy od projektu dla kogo? W Europie standard wideo jest 24kl/s, w Ameryce 30kl/s, również jak możemy zobaczyć na YouTube 50kl/s czy 60kl/s niektóre filmy mają.
Co to znaczy dla nas?
- 24kl/s = 24 zdjęcie będą odpowiadały jednej sekundzie naszego wideo
- 60kl/s = 60 zdjęć na jedną sekundę naszego wideo
Ale załóżmy kilka scenariuszy wszystkie na 24kl/s :
1. w ciągu dnia, mamy ładne chmury - musimy zrobić 240 zdjęć, abyśmy mieli 10 sek. wideo i to zazwyczaj wystarczy.
- niebieska godzina jest tuż przed złota godziną o wschodzie słońca lub po złotej godzinie o zachodzie słońca.
2. Wschód lub zachód słońca – tu ciężko o stałą liczbę, ponieważ zawsze jest inaczej! Czasami dłużej, czasami krócej i również interwały mamy dłuższe. Ale ja zazwyczaj ustawiam około 600-700 zdjęć, z interwalem 8-10 sek.
3. Fotografujemy rośliny, tu zdjęć robimy ile wejdzie na kartę. Jedynie musimy skupić się na oświetleniu najlepiej stały i dostarczaniu prądu non stop dla naszego aparatu. Tu czas gra kluczową rolę!
Jakie interwały w timelapse?
Jak najprościej wytłumaczyć, co to interwał? To przerwa pomiędzy wykonywanymi zdjęciami, w timelapse.
Np. robimy timelapse do projektu (krajobraz z chmurami) 24kl/s i 10 s. nasz klip ma mieć, czyli 240 zdjęć w całości musimy zrobić i tak słabo wieje. Jeżeli nasze odstępy czasu pomiędzy zdjęciami mamy 1-2 sekundy, to fotografowanie takiego timelapse będzie bardzo krótkie (około 10min) i chmury będą się przesuwać w naszym wideo bardzo powoli. Dlaczego powili? Bo zastosowaliśmy krótkie czasy, pomiędzy zdjęciami . Jednak kiedy nasz interwał wydłużymy do 6-8 sekund, nasz czas fotografowania się wydłuża (20-30min) i chmury nabierają prędkości!
Mam nadzieję że trochę wyjaśniłem zasadę, o co w tym chodzi.

Jaki najlepszy interwał wybrać, do naszego projektu?
W zależności co fotografujemy, jest kilka tabelek które pomogą nam mniej więcej dać rozeznanie, jakie interwały stosujemy w danej sytuacji.
- 1s. szybko przemieszczające się chmury
- 8-10s. wolno przemieszczające się chmury
- 20-30s. słońce przemieszczające się na czystym niebie
- 20-30s. księżyc przemieszczający się na niebie
- 15-60s. ruch gwiazd
- 1-5s. sam wschód/ zachód słońca
- 1-3s wschód/ zachód księżyca
- 1s. tęcza
- 6-10s. dzień do nocy/ noc do dnia (Holy Grail)
- 30s. – 1minuty i więcej rośliny
Oprogramowanie.
Jest kilka programów darmowych, ale nie się co oszukiwać – ciężko o profesjonalny efekt końcowy.
Natomiast płatna opcja, jest zdecydowanie łatwiejsza w procesie edycji i tworzenia, zachowując profesjonalny efekt.
Za darmo:
- Darktable - lub podobny program, do edycji zdjęć.
- LRTimelapse – jest darmowa wersja tego oprogramowania, typowo stworzonego do timelapse. Jednak, ta wersja ma wiele ograniczeń, takich jak ograniczona liczba zdjęć z sekwencji. Wykonany render/ wideo, będzie tylko w wersji Full HD.
- Timelapse Assember – prosty program do renderowania klipu wideo. Płatne:
Najpopularniejszy kombajn oprogramowania, do tworzenia i edytowania timelapse to:
- Lightroom – oprogramowanie do edycji zdjęć, wspierane przez LRTimelapse.
- LRTimelapse – program do tworzenia timelapse, nowa wersja LRT6 posiada już własny edytor zdjęć!
- After Effects – w potężnym programie możemy tworzyć timelase, jak i go edytować i renderować. W After Effects , możemy również wiele rzeczy naprawić podczas edycji jak: stabilizacja, dodatkowa edycja, wyostrzanie, migotania (Flickering) itd.

Mój proces tworzenia wygląda tak:
Najpierw daną sekwencję uruchamiam LRTimelapse, gdzie tworze keyframes ( zdjęcia które będę edytował) Ilość keyframes zależy od tego, jak bardzo szybko zmieniało się światło podczas fotografowania. Np. przy zachodzie słońca przechodzimy z jasności w ciemność, więc takich zdjęć będzie zaznaczonych więcej. Natomiast jeżeli robiliśmy coś w środku dnia, a to światło nie wiele się zmieniało, to takich zdjęć możemy wybrać sobie 2 lub 3. Następnie zapisujemy w LRTimelapse i uruchamiamy Lightroom, importując nasze wszystkie zdjęcia. W Lightroom w dolnym podglądzie (taki na dole, jak klisza) wybieramy opcje LRT Keyframes, gdzie mamy nasze wybrane zdjęcia do edycji. Następnie edytujemy pierwszego RAWa i później zaznaczając kolejne zdjęcia możemy dokonać synchronizacji.

WAŻNE: synchronizacji dokonujemy po przez dodany skrypt od LRTimelapse, a nie jak to zawsze robimy w Lightroom.

U góry w menu Lightroom, mamy taką ikonę skryptu. Klikając na nią wybieramy opcje „LRT Keyframes Sync”, gdzie Lightroom nam zsynchronizuje nasze zdjęcia z pierwszego edytowanego pliku. Teraz mamy nasze Keyframes/ zdjęcia wyedytowane, jednak należy przejrzeć każdy z nich czy nie należy dokonać korekt. Czasami może być to jasność, zabarwienie czy też po zachodzie mamy ciemno i musimy te nocne zdjęcia edytować na nowo i synchronizować od tej zmiany!

Kiedy już jesteśmy zadowoleni z edycji w Lightroom, musimy zapisać w metadata te informacje w zdjęciach. Najpierw zaznaczamy wszystkie Keyframes/ zdjęcia i u góry w menu Lightoom wybiermay „Metadata” i następnie „Save metadata to file” . Teraz czas przejść do, LRTimelapse.

Jeżeli uruchamiamy ponownie LRTimelapse, to nie musimy odświeżać folderu z naszymi zdjęciami. Wszystkie informacje wczytają się automatycznie, a jeżeli nasz LRTimelapse był otwarty, warto odświeżyć „Reload” folder – klikając na ikonkę ze strzałką w procesie.
Następnie klikamy po kolei, „Auto Transition” kiedy proces się zakończy, to następnie „Visual Previews” . Teraz w zależności od mocy twojego komputera, LRTimelase będzie odczytywał metadata i dodawał do wszystkich zdjęć, co zajmie trochę czasu. Po zakończeniu tego procesu, możesz zobaczyć na podglądzie jak wygląda twój timelapse z wyedytowanych zdjęć. Zostaje teraz ostatnia opcja „Visual Deflicker” tutaj zazwyczaj dokonujemy korekty tzw. Flickering/ Migotania naszego timelase. W zależności jak duże mamy migotanie, takie dobieramy opcje i ponownie program będzie zapisywał w naszych rawach te korekty – to zajmie czasu!

Kiedy zakończymy nasz proces tworzenia w LRTimelapse, czas na render! Tu są dwie opcje, tworzenie pliku wideo bezpośrednio w programu LRTimelapse lub jak ja to robię w After Effects.

Jednak za nim wskoczymy do innego programu, musimy odczytać i zapisać dane stworzone przez program LRTimelapse. Do tego posłuży nam ponownie Lightrom, gdzie otwieramy nasz folder ze wszystkimi zdjęciami. Następnie zaznaczamy wszystkie zdjęcia i musimy wczytać dane wybierając z menu „ Metadta” i dalej „ Read metadata from flies” . Zauważycie że podgląd zdjęć zaczyna się zmieniać i wyglądać jak te nasze edytowane rawy. Ten proces, niestety jest długi i czasami trzeba myszką przesuwać w dół odsłaniając kolejne zdjęcia, aby wczytywał się podgląd. Kiedy nasze ostatnie zdjęcie zostanie wczytane, musimy nasze rawy zapisać do tiff lub jpg. Pamiętajmy że tiffy zajmują dużo miejsca na dysku, ale dają nam możliwość dalszej edycji - jeżeli taka była by potrzebna. Natomiast jpg, to już skompresowane informacje i tu się bardzo ograniczmy do edycji podstawowej.

Gotowy folder ze zdjęciami zapisany, teraz odpalamy After Effects!
W tym programie możemy bardzo dużo zrobić, w zależności od naszej wiedzy.
- Stabilizacja
- Flickering/ Migotanie
- Korekta barw/ kontrastu/ jasności
- Wyostrzanie
- Odszumianie
- Usuwanie niepotrzebnych elementów
Jeżeli jesteśmy zadowoleni z naszego podglądu, czas na render!
W zależności od naszego sprzętu, tworzymy pliki 4K / 8K lub więcej!

Jak fotografujemy?
Na pewno, trzeba do tworzenia czy też fotografowania timelapse wprawy nabrać. Można w aparacie wybrać tryb „Preselekcji przysłony„ i w większości przypadków będzie „ok”. Jednak przy tym wyborze, istnieje prawdopodobieństwa występowania „Flickering/ Migotania” . Co ma ogromny wpływ na efekt końcowy, w naszym timelase. Na szczęście, większość programów ma opcje redukcji tego efektu. Najlepszym rozwiązaniem jest tryb „Manualny” , gdzie sami kontrolujemy naszą ekspozycję sami. Nie ma idealnej drogi do tworzenia timelapse, warto próbować metodą prób i błędów . Z czasem, po złapaniu doświadczenia, czy poznania waszego sprzętu będzie łatwiej.
NA KONIEC
Z tworzenia timelase, można czerpać dużo frajdy!
Tylko trzeba się w to, naprawdę wdrożyć ;)
Related Posts
MARINA GREYSTONES

Time to visit Greystones coastal town...

Time-lapse photography Dublin

Dublin is a perfect place to take time-lapses. In this city, you can shot buildings, bridges, or...

10 Best photos of Lough Tay

Lough Tay or Guinness Lake - small but in the beautiful scenery located lake in the Wicklow Mountains...

Beautiful Glendalough snow covered, Wicklow Mountains

Glendalough is a historic site, in Gaelic name “valley of the two lakes”...